| Part Number | HSMD-S690 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Orange |
| Configuration | - |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 65mcd |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.9V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 165° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 605nm |
| Wavelength - Peak | 609nm |
| Features | - |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | Chip LED |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Height (Max) | 0.70mm |
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0