| Part Number | HSMD-S660 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Orange |
| Configuration | - |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 65mcd |
| Lens Style/Size | Rectangle with Domed Top, 2.00mm x 1.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.9V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 155° |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Wavelength - Dominant | 605nm |
| Wavelength - Peak | 609nm |
| Features | - |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | Chip LED |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 1.00mm W |
| Height (Max) | 1.00mm |
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0