| Part Number | HSMB-C170 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Blue |
| Configuration | - |
| Lens Color | White |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 6mcd |
| Lens Style/Size | Rectangle with Domed Top, 2.60mm x 1.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.8V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 170° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 466nm |
| Wavelength - Peak | 428nm |
| Features | - |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | Chip LED |
| Size / Dimension | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Height (Max) | 1.00mm |
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0