Home Product Index Isolators Optoisolators - Logic Output HCPL-5300#200
Broadcom Limited HCPL-5300#200
Part Number
HCPL-5300#200
Description
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP
Family
Optoisolators - Logic Output
Broadcom Limited
In Stock 362 pcs
    37.09064/pcs
  • 47 pcs
Product Parameter
Part NumberHCPL-5300#200
Part StatusActive
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs (Typ)
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel15mA
Data Rate-
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)750ns, 500ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 30 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-CDIP (0.300", 7.62mm)