Home Product Index Isolators Optoisolators - Logic Output HCPL-5200#100
Broadcom Limited HCPL-5200#100
Part Number
HCPL-5200#100
Description
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8SMD
Family
Optoisolators - Logic Output
Broadcom Limited
In Stock 387 pcs
    34.37000/pcs
  • 51 pcs
Product Parameter
Part NumberHCPL-5200#100
Part StatusActive
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypeTri-State
Current - Output / Channel15mA
Data Rate5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)350ns, 350ns
Rise / Fall Time (Typ)45ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.3V
Current - DC Forward (If) (Max)8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C