Home Product Index Isolators Isolators - Gate Drivers HCPL-5150-200
Broadcom Limited HCPL-5150-200
Part Number
HCPL-5150-200
Manufacturer
Broadcom Limited
Description
OPTOISO 1.5KV GATE DRIVER 8DIP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Isolators - Gate Drivers
Broadcom Limited
In Stock 278 pcs
    47.26568/pcs
  • 37 pcs
Product Parameter
Part NumberHCPL-5150-200
Part StatusActive
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)300ns
Rise / Fall Time (Typ)100ns, 100ns
Current - Output High, Low500mA, 500mA
Current - Peak Output600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-CDIP (0.300", 7.62mm)