Home Product Index Isolators Isolators - Gate Drivers HCPL-3101-300E
Broadcom Limited HCPL-3101-300E
Part Number
HCPL-3101-300E
Manufacturer
Broadcom Limited
Description
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP GW
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Isolators - Gate Drivers
Broadcom Limited
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberHCPL-3101-300E
Part StatusObsolete
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)15kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)-
Rise / Fall Time (Typ)200ns, 200ns
Current - Output High, Low-
Current - Peak Output600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.6V
Current - DC Forward (If) (Max)20mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C