Home Product Index Isolators Optoisolators - Logic Output HCPL-261N-500E
Broadcom Limited HCPL-261N-500E
Part Number
HCPL-261N-500E
Manufacturer
Broadcom Limited
Description
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW
Family
Optoisolators - Logic Output
Broadcom Limited
Product Parameter
Part Number HCPL-261N-500E
Part Status Active
Number of Channels 1
Inputs - Side 1/Side 2 1/0
Voltage - Isolation 3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min) 1kV/µs
Input Type DC
Output Type Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel 50mA
Data Rate 10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ) 42ns, 12ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.3V
Current - DC Forward (If) (Max) 10mA
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C