Home Product Index Isolators Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output HCPL-250L-520E
Broadcom Limited HCPL-250L-520E
Part Number
HCPL-250L-520E
Manufacturer
Broadcom Limited
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD
Family
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Broadcom Limited
Product Parameter
Part NumberHCPL-250L-520E
Part StatusActive
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)19% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max)50% @ 16mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)200ns, 600ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)7V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C