Home Product Index Isolators Isolators - Gate Drivers ACPL-K30T-500E
Broadcom Limited ACPL-K30T-500E
Part Number
ACPL-K30T-500E
Description
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SO
Family
Isolators - Gate Drivers
Broadcom Limited
Product Parameter
Part NumberACPL-K30T-500E
Part StatusActive
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)-
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)2ms, 0.12ms
Pulse Width Distortion (Max)-
Rise / Fall Time (Typ)-
Current - Output High, Low-
Current - Peak Output-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.55V
Current - DC Forward (If) (Max)30mA
Voltage - Supply-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.268", 6.81mm Width)