Home Product Index Isolators Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output ACPL-824-500E
Broadcom Limited ACPL-824-500E
Part Number
ACPL-824-500E
Description
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD
Product Parameter
Part NumberACPL-824-500E
Part StatusActive
Number of Channels2
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)300% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)4µs, 3µs
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)200mV
Operating Temperature-30°C ~ 100°C