Home Product Index Isolators Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output ACPL-570KL-200
Broadcom Limited ACPL-570KL-200
Part Number
ACPL-570KL-200
Description
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP
Broadcom Limited
In Stock 57 pcs
    224.80312/pcs
  • 8 pcs
Product Parameter
Part NumberACPL-570KL-200
Part StatusActive
Number of Channels1
Voltage - Isolation1500VDC
Current Transfer Ratio (Min)200% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 6µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeDarlington
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-CDIP (0.300", 7.62mm)