Home Product Index Isolators Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output ACPL-214-500E
Broadcom Limited ACPL-214-500E
Part Number
ACPL-214-500E
Manufacturer
Broadcom Limited
Description
OPTOISOLATOR 3KV TRANS 4SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Broadcom Limited
Product Parameter
Part NumberACPL-214-500E
Part StatusActive
Number of Channels1
Voltage - Isolation3000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)400% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)3µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 3µs
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOIC (0.173", 4.40mm)