Home Product Index Isolators Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output ACPL-1770L-100
Broadcom Limited ACPL-1770L-100
Part Number
ACPL-1770L-100
Manufacturer
Broadcom Limited
Description
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-DIP BJ
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Broadcom Limited
In Stock 376 pcs
    34.02000/pcs
  • 52 pcs
Product Parameter
Part NumberACPL-1770L-100
Part StatusActive
Number of Channels4
Voltage - Isolation1500VDC
Current Transfer Ratio (Min)200% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 6µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeDarlington
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C