Home Product Index Resistors Through Hole Resistors WS2M20R0J
Bourns Inc. WS2M20R0J
Part Number
WS2M20R0J
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
RES 20 OHM 2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Bourns Inc.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberWS2M20R0J
Part StatusActive
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)