Home Product Index Filters Common Mode Chokes SRF2012-501YA
Bourns Inc. SRF2012-501YA
Part Number
SRF2012-501YA
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
CMC 300MA 2LN 500 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Common Mode Chokes
Bourns Inc.
Product Parameter
Part NumberSRF2012-501YA
Part StatusActive
Filter Type-
Number of Lines2
Impedance @ Frequency500 Ohm @ 100MHz
Inductance @ Frequency-
Current Rating (Max)300mA
DC Resistance (DCR) (Max)500 mOhm
Voltage Rating - DC50V
Voltage Rating - AC-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height (Max)0.055" (1.40mm)