Home Product Index Filters Common Mode Chokes SRF2012-301YA
Bourns Inc. SRF2012-301YA
Part Number
SRF2012-301YA
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
CMC 300MA 2LN 300 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Common Mode Chokes
Bourns Inc.
Product Parameter
Part Number SRF2012-301YA
Part Status Active
Filter Type -
Number of Lines 2
Impedance @ Frequency 300 Ohm @ 100MHz
Inductance @ Frequency -
Current Rating (Max) 300mA
DC Resistance (DCR) (Max) 500 mOhm
Voltage Rating - DC 50V
Voltage Rating - AC -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ratings -
Approvals -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height (Max) 0.055" (1.40mm)