Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors RLB9012-1R0ML
Bourns Inc. RLB9012-1R0ML
Part Number
RLB9012-1R0ML
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
FIXED IND 1UH 10A 13 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bourns Inc.
    0.29000/pcs
  • 10 pcs
    0.26800/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number RLB9012-1R0ML
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1µH
Tolerance ±20%
Current Rating 10A
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 13 mOhm Max
Q @ Freq 20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant 150MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Frequency - Test 1kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)