Home Product Index Resistors Through Hole Resistors PWR221-2FC2000F
Bourns Inc. PWR221-2FC2000F
Part Number
PWR221-2FC2000F
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
RES 200 OHM 50W 1% TO221
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Bourns Inc.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPWR221-2FC2000F
Part StatusObsolete
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-221
Supplier Device PackageTO-221
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)