Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses MF-MSMF125-2
Bourns Inc. MF-MSMF125-2
Part Number
MF-MSMF125-2
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
PTC RESETTABLE 1.25A 6V 1812
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Bourns Inc.
Product Parameter
Part NumberMF-MSMF125-2
Part StatusActive
TypePolymeric
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.25A
Current - Trip (It)2.5A
Time to Trip400ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)35 mOhm
Resistance - Post Trip (R1) (Max)140 mOhm
Resistance - 25°C (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)