Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses CMF-SDP75-2
Bourns Inc. CMF-SDP75-2
Part Number
CMF-SDP75-2
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
CPTC FUSE RESET .070A HOLD SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Bourns Inc.
    0.39000/pcs
  • 350 pcs
Product Parameter
Part NumberCMF-SDP75-2
Part StatusActive
TypeCeramic
Voltage - Max230V (600V Int)
Current - Max2.5A
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
Current - Trip (It)150mA
Time to Trip120ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)-
Resistance - Post Trip (R1) (Max)-
Resistance - 25°C (Typ)75 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD Cube
Size / Dimension0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.453" (11.50mm)