Home Product Index Hardware, Fasteners, Accessories Board Spacers, Standoffs MSB3.0-29SP
Bivar Inc. MSB3.0-29SP
Part Number
MSB3.0-29SP
Manufacturer
Bivar Inc.
Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 29MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Board Spacers, Standoffs
Bivar Inc
    0.10945/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMSB3.0-29SP
Part StatusActive
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside0.114" (2.90mm)
Diameter - Outside0.217" (5.50mm) Hex
Between Board Height1.142" (29.00mm)
Length - Overall1.378" (35.00mm)