Home Product Index Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights MPR5RTW12.0
Bivar Inc. MPR5RTW12.0
Part Number
MPR5RTW12.0
Description
LED PANEL INDICATOR RED 2.1V
Bivar Inc
    0.94930/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPR5RTW12.0
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating2mcd
Wavelength - Peak700nm
Viewing Angle35°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)