Home Product Index Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights MPR3BWDW12.0
Bivar Inc. MPR3BWDW12.0
Part Number
MPR3BWDW12.0
Manufacturer
Bivar Inc.
Description
PNL MNT BLUE W/WIRE 12"
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Panel Indicators, Pilot Lights
Bivar Inc
    1.34785/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPR3BWDW12.0
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage4V
Current25mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating10mcd
Wavelength - Peak430nm
Viewing Angle35°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)