Home Product Index Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights MPC8-2WD220V
Bivar Inc. MPC8-2WD220V
Part Number
MPC8-2WD220V
Manufacturer
Bivar Inc.
Description
PNL MNT 220V WHITE 5MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Panel Indicators, Pilot Lights
Bivar Inc
    2.19600/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPC8-2WD220V
Part StatusActive
Type-
Lamp ColorWhite
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage220V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating80mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)