Home Product Index Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights MPC5ACW12.0
Bivar Inc. MPC5ACW12.0
Part Number
MPC5ACW12.0
Manufacturer
Bivar Inc.
Description
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Panel Indicators, Pilot Lights
Bivar Inc
    0.96875/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPC5ACW12.0
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2V
Current30mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak605nm
Viewing Angle35°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)