Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SCRH74-470
Signal Transformer SCRH74-470
Part Number
SCRH74-470
Manufacturer
Signal Transformer
Description
FIXED IND 47UH 880MA 260 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bel Corporation
Bel Corporation
Product Parameter
Part NumberSCRH74-470
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating880mA
Current - Saturation880mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)