Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SCRH127-151
Signal Transformer SCRH127-151
Part Number
SCRH127-151
Manufacturer
Signal Transformer
Description
FIXED IND 150UH 1.6A 280 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bel Corporation
Bel Corporation
    0.23917/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSCRH127-151
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.42A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)