Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SC54B-680
Signal Transformer SC54B-680
Part Number
SC54B-680
Manufacturer
Signal Transformer
Description
FIXED IND 68UH 780MA 460 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bel Corporation
Bel Corporation
Product Parameter
Part NumberSC54B-680
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating780mA
Current - Saturation610mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Related Products
SC50004450
Manufacturer: Skyworks Solutions Inc.
Description: CAP SILICON 500PF 20% SMD