Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SC53LC-220
Signal Transformer SC53LC-220
Part Number
SC53LC-220
Manufacturer
Signal Transformer
Description
FIXED IND 22UH 1.28A 190 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bel Corporation
Bel Corporation
Product Parameter
Part NumberSC53LC-220
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.28A
Current - Saturation860mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Related Products
SC53-100
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 10UH 1.85A 110 MOHM
In Stock: 0
RFQ0.08065/pcs
SC53-101
Description: FIXED IND 100UH 560MA 920 MOHM
In Stock: 0
RFQ0.08065/pcs
Description: FIXED IND 1MH 170MA 8.8 OHM SMD
Description: FIXED IND 12UH 1.6A 130 MOHM SMD
Description: FIXED IND 120UH 520MA 1.01 OHM
Description: FIXED IND 15UH 1.5A 160 MOHM SMD
Description: FIXED IND 150UH 460MA 1.3 OHM
Description: FIXED IND 18UH 1.4A 180 MOHM SMD
Description: FIXED IND 180UH 400MA 1.6 OHM
Description: FIXED IND 22UH 1.3A 230 MOHM SMD