Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SC43B-4R7
Signal Transformer SC43B-4R7
Part Number
SC43B-4R7
Manufacturer
Signal Transformer
Description
FIXED IND 4.7UH 1.8A 108 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bel Corporation
Bel Corporation
Product Parameter
Part NumberSC43B-4R7
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.22A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)108 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Related Products
SC4
Manufacturer: B&B SmartWorx, Inc.
Description: TB DIN 20A 600V 10AWG BG 100PC