Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses RJS 160SHORT
Bel Fuse Inc. RJS 160SHORT
Part Number
RJS 160SHORT
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Description
FUSE BRD MNT 160MA 600VAC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Bel Corporation
Bel Corporation
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number RJS 160SHORT
Part Status Obsolete
Fuse Type Board Mount
Current Rating 160mA
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC -
Response Time Slow
Applications Telecom
Features -
Class -
Approvals CE, CSA, cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 60A
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial Bend Cylinder
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)
Related Products
RJS 1.25-R
Manufacturer: Bel Fuse Inc.
Description: FUSE BRD MNT 1.25A 600VAC RADIAL
In Stock: 16076
RFQ 0.15000/pcs
RJS 1.25 SHORT
Manufacturer: Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
RFQ -
RJS 1.25
RFQ -
RJS 1
Description: FUSE BRD MNT 1A 600VAC RAD BEND
RJS 1.5
Description: FUSE BRD MNT 1.5A 600VAC BEND
RJS 1.25-R SHORT
RFQ 0.08180/pcs
RJS 1.5-R SHORT
RJS 1-R SHORT
RJS 1-R
RJS 1.5-R