Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters PFC375-1012
Bel Power Solutions PFC375-1012
Part Number
PFC375-1012
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 12V 375W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Bel Corporation
Bel Corporation
In Stock 32 pcs
    393.97500/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberPFC375-1012
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)375W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency68%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 5.00" W x 2.50" H (228.6mm x 127.0mm x 63.5mm)