Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters LS2660-7R
Bel Power Solutions LS2660-7R
Part Number
LS2660-7R
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 2X24V 100W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Bel Corporation
Bel Corporation
In Stock 25 pcs
    502.12500/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberLS2660-7R
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A, 2A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.8kV (2800V)
Efficiency83%
Operating Temperature-25°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.60" L x 4.40" W x 2.40" H (168.0mm x 111.0mm x 60.0mm)