Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters ABC75-1T12L
Bel Power Solutions ABC75-1T12L
Part Number
ABC75-1T12L
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Bel Corporation
Bel Corporation
In Stock 67 pcs
    19.04000/pcs
  • 5 pcs
    18.48200/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberABC75-1T12L
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)75W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)