Home Product Index Capacitors Capacitor Networks, Arrays W3A4YC472MAT2A
AVX Corporation W3A4YC472MAT2A
Part Number
W3A4YC472MAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP ARRAY 4700PF 16V X7R 0612
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Capacitor Networks, Arrays
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberW3A4YC472MAT2A
Part StatusActive
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.053" (1.35mm)