Home Product Index Capacitors Capacitor Networks, Arrays W1A25C682MAT2A
AVX Corporation W1A25C682MAT2A
Part Number
W1A25C682MAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP ARRAY 6800PF 50V X7R 0504
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Capacitor Networks, Arrays
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberW1A25C682MAT2A
Part StatusActive
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors2
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0504 (1410 Metric)
Size / Dimension0.054" L x 0.039" W (1.37mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.66mm)