Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs VC120630D650RP
AVX Corporation VC120630D650RP
Part Number
VC120630D650RP
Manufacturer
AVX Corporation
Description
VARISTOR 41V 120A 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberVC120630D650RP
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)36.9V
Varistor Voltage (Typ)41V
Varistor Voltage (Max)45.1V
Current - Surge120A
Energy0.40J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts21VAC
Maximum DC Volts30VDC
Capacitance @ Frequency600pF @ 1kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)