Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors THJD476M016R
AVX Corporation THJD476M016R
Part Number
THJD476M016R
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
    0.35254/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTHJD476M016R
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)