Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP686M010CRS
AVX Corporation TAP686M010CRS
Part Number
TAP686M010CRS
Description
CAP TANT 68UF 10V 20% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP686M010CRS
Part StatusActive
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)