Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP685K035HSB
AVX Corporation TAP685K035HSB
Part Number
TAP685K035HSB
Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP685K035HSB
Part StatusActive
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)