Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP685K016DTS
AVX Corporation TAP685K016DTS
Part Number
TAP685K016DTS
Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP685K016DTS
Part StatusActive
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)