Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP685K006HSB
AVX Corporation TAP685K006HSB
Part Number
TAP685K006HSB
Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP685K006HSB
Part StatusActive
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)