Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP476M020HSB
AVX Corporation TAP476M020HSB
Part Number
TAP476M020HSB
Description
CAP TANT 47UF 20V 20% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP476M020HSB
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)