Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP476M016FCS
AVX Corporation TAP476M016FCS
Part Number
TAP476M016FCS
Description
CAP TANT 47UF 16V 20% RADIAL
AVX Corporation
    0.66780/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTAP476M016FCS
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)