Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP476K016HSB
AVX Corporation TAP476K016HSB
Part Number
TAP476K016HSB
Description
CAP TANT 47UF 16V 10% RADIAL
AVX Corporation
    0.67620/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTAP476K016HSB
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)