Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP476K010FCS
AVX Corporation TAP476K010FCS
Part Number
TAP476K010FCS
Description
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP476K010FCS
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)