Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP336K016HSB
AVX Corporation TAP336K016HSB
Part Number
TAP336K016HSB
Description
CAP TANT 33UF 16V 10% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP336K016HSB
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)