Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP336K006HSB
AVX Corporation TAP336K006HSB
Part Number
TAP336K006HSB
Description
CAP TANT 33UF 6.3V 10% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP336K006HSB
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)