Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP335K035HSB
AVX Corporation TAP335K035HSB
Part Number
TAP335K035HSB
Description
CAP TANT 3.3UF 35V 10% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP335K035HSB
Part StatusActive
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)